sunni nedir Spacer
Sitemizi Sitemizi Taşıdık Daha çok İçerik İçin Flatcast.wen.tr sitemizi ziyaret edin

1- Sitemizde 7 Adet Moderatör Alınacaktır.
2- Admin 'e Kadar Yükselme Şansınız Var.
3- Haftanın ve Ayın Üyesi Seçimleri Devam Etmektedir.
4- Sitemiz Yeni Tema ve Konularıyla Karşınızda...
5- Misafirken Sitemizden Faydalanma Oranınız %70 'dir
6-cikiş icin Do not display again tuşunu tıklayiniz
.

İYİ FORUMLAR
sunni nedir Spacer
Sitemizi Sitemizi Taşıdık Daha çok İçerik İçin Flatcast.wen.tr sitemizi ziyaret edin

1- Sitemizde 7 Adet Moderatör Alınacaktır.
2- Admin 'e Kadar Yükselme Şansınız Var.
3- Haftanın ve Ayın Üyesi Seçimleri Devam Etmektedir.
4- Sitemiz Yeni Tema ve Konularıyla Karşınızda...
5- Misafirken Sitemizden Faydalanma Oranınız %70 'dir
6-cikiş icin Do not display again tuşunu tıklayiniz
.

İYİ FORUMLAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  ~*SOHBETYERi_FM~*SOHBETYERi_FM  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  AramaArama  iletişim  

Sitemizi Taşıdık Yeni Sitemizi ziyaret etmek için Linke Tıklayın http://flatcast.web.tr/

sunni nedir

2 posters
YazarMesaj
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

Nerden Nerden : sakarya
Lakap Lakap : kaptan

sunni nedir Empty
MesajKonu: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 10:09 am

1.
toplumlar arası farklılıklar ustun nıtelık olarak algılanmamalıdir.tamamen yasam , ıbadet ve kultur degısıklıklerının kisilere ogretılmesı adına farklılıkların dıle getırılmesıdır.alevilik ıslamı bır ınanctır.islamiyet salt sünnilik değildir.sünilerle alevilikdeki fark sadece ibedet farklılıgıdır islamiyet her iki toplumunda içindedir.

sunnilikte malın 40/1 ' i fakırlere zekat olarak verılır.alevılıkte bu oran yeterlı gorulmez lokma ve as paylasımı da yapılır.

sunnilıkte cok evlılık caizdir.alevılıkte tek eslılık esas tutulur.

sunnılıkte (buyuk cogunlugu uygulamasada ) kadınlar ıcın bas ortu esastır.alevilikte türk örf ve adetleri çerçevesinde bir giyim kuşam vardır.

sünnilikte dinsel hukuk kuralları mevcuttur. alevilik ise laiklik yanlısı ve aydınlanmacıdır.

sünnilerde ibadet esnasında kadın ve erkek bir arada bulunamaz. alevilerde kadın ve erkek yaşamın her alanında olduğu gibi ibadet esnasında da bir aradadır.

zengin sünniler hacca gidip kabe’yi ziyaret ederler. aleviler gerçek haccın insanların gönüllerini ziyaret etmek olduğuna inanırlar. çünkü alevi inancına göre insanın kalbi allah’ın evidir.

sünnilerin ibadet yeri camilerdir. alevilerin ibadet yeri cemevleridir.

sünniler saf namazı kılarlar. aleviler halka namazı ( cem ayini ve semah ) kılıp niyaz ederler.

sünnilerin kıblesi mekke şehrinde bulunan kabe’dir. alevilerin kıblesi insandır. ibadet esnasında insanlar halka biçiminde birbirlerine secde ederlerler.

camilerde ibadet dili arapçadır. cemevlerinde ise türk dilinde ibadet edilir.

sünnilerde kabe, allah’ın evi olarak adlandırlır. aleviler, allah’ın evinin insanın kalbi olduğuna inanırlar. bu yüzden taştan yapılma bir binaya değil insana secde ederler.

sünniler ramazan’da bir ay süreyle oruç tutarlar. normal orucun harıcın de aleviler, muharrem ayında hazreti hüseyin ve arkadaşlarının şehid edilmesinden dolayı 12 gün süreyle matem orucu tutarlar.

sunnılıkte imam esasdır.alevılıkte dede.

sunnıler yıllarca katleden olmuslardır.alevıler katledılen.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

sunnıler ve alevıler allaha ıman edip peygamber olarak hz.muhammedi kabul ederler.tek fark alevıler dualarının sonuna hz.ali ve 12 imamı katarak ıbadetlerınde yer almalarını saglarlar
https://patron.forum.st
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 10:11 am

6.
sanıldığının aksine sünnilik diye bir şey yoktur, tek yol vardır o da islamdır, yani eğer biri bir dinden bahsedecekse onun adı islamdır, ne mezhep ne başka bir şey, allah bir, peygamber bir, kitap bir... gibi. alevilikten pek bahsedemeyeceğim eğer bahsedersem kalp kırabilirim ama illa bir şeyler söylemek gerekirse de tek soru yeter heralde; sonradan alevi olan var mı? yok, bitti, babamızdan öğrendiğimiz her şeyi sorgulamak gerek ama bazılarımız sorgulamıyor, 'ulan sen sorguladın mı?' diyenlere benim ailem sünniyiz hanefiyiz falan derken ben sadece müslümanım diyorum diğerleri saçmalık zaten, neymiş o mezhep fln, hristiyan mıyız ki bölünelim katolik matolik diye yahudi miyiz ki bölünelim seferad meferad diye, müslümanız biz ötesi yok, eğer inanmıyorsan inanmıyorum diyeceksin, anlatabildim mi? insan gönlünü allah izin verdiği müddetçe hayatımız boyunca ziyaret edenlerden biri olarak diyeceklerim bunlardır!
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 10:11 am

7.
" toplumlar arası farklılıklar ustun nıtelık olarak algılanmamalıdir.tamamen yasam , ıbadet ve kultur degısıklıklerının dıle getırılmesıdır.sünnikle alevilikdeki fark sadece ibadet farklılıgıdır "

denılmesıne ragmen yazarların ısrarla yanlıs algılama sorunu cektıgı bır baslık olmustur.bura da sınıf ayrımcılıgı veya ıkılık yaratmak degıldır amac! sadece toplumlar arası ıbadet farklılıkları anlatılmak ıstenmıstır.[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

edit : musluman hiristiyan farkı adı altın da bır baslıktan hıc farkı yoktur.olası boyle bır baslık acılsa ıbadetten tutun dını ve kulturel farklılıklar anlatılır.bu baslıkta farklı degıldır.lakın ınsanların neden farklı algıladıkları enteresandır.ıkılık amacı yerıne ogretıcı bır baslık olarak algılanmalıdır.
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 10:16 am

8.
görmezden gelmekle ortadan kalkması mümkün olmayan , tarihi, siyasi, kültürel, sosyal ve dini farklılıklardır.
9.
alevi sünni farki degilde,daha cok görüs ayriligi denebilecek daha cok dini anlamda vuku bulan durum.
ama diger bir yandan alevilik bir mezhep degil bir felsefedir,sünnilik ise alevi olmama durumudur.
10.
fark olmadığı konusunda hemfikir olduğumuz,ancak toplumda böyle kabul edilmeyen şey.herkes bizim gibi düşünse ne güzel olur du dediğimiz farklardır bunlar.

11.
farklılıklar kazançtır, bunlar korunmalıdır, çeşitlilik hayatın en guzel yönlerinden biridir. bunlar tamamen ayrıdır, ok. fakat bu farklılıklar dile getirilirken muhattabın rencide edilmemesi kucuk görülmemesi gereklidir, bilgilendirme iyidir de, gölgelendirme pek yakışık almaz. inançları aşagılayıcı bir tavra girmek sadece bi koşeye bu yazdıklarım aslında kotu değil sadece fark demekle üstü örtülebilecek bir durum değildir. önemli olan esas felsefedir, uygulayıcıların meydana getirdiği farklılıklar sadece uygulayıcıları ilgilendirir. kimse benim hoş görüsüz oldugumu, yedi karı[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]alacagımı, şeriat yanlısı oldugumu ima edemez, etmemelidir. eğer hoşgorulu, aydın oldugunu düşünüyorsa. fikirlerim şahıslara yöneliktir, topluluk için görüşlerim bellidir, bilmesi gerekenler bilir.

12.
tamamen önyargılı bir düşünce ne fark olabilir ki?alevilerin sırtlarında kuyruk olmadığı gibi sunnilerin de kanatları yoktur.gayet normal insanlardır.
15.
aralarında inanç farklılıkları vardır.alevilik islam dinine mensup deildir.çünkü aleviler; namaz, oruç ve hac gibi islamın şartlarından olan emirleri uygulamayan bir mezheptir.onların farklı ibadet çeşitleri vardır.müslüman olmak veya öyle adledilmek gerekiyosa eğer;kelime-i şahadet getirmek namaz,oruç ve hac gibi görevleri yerine getirmek gerekir veya getirmek için çaba gösterilir.
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 10:17 am

17.
islam'daki iman esaslarından birinde bir hata olursa mesela ben cinlere inanmıyorum dese bir insan allah korusun imandan çıkar.çünkü hepsi bir bütündür ve kuran da yazmaktadır.şimdi gelelim aleviliğe aleviliğin bazı kısımlarında kitapdakilerin aksine hareketler vardır yani kuran'da değişiklik olmuştur kıble olarak kabe belirlenmiştir alevilikte farklı bir anlayış vardır.iman esasları birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğu içinde bu anlayışın yanlış olma ihtimali üzerinde durmak lazımdır.
bize kuranı kerimde ne emredilirse oun yapmamız ve allahu teala' nın emirlerine itaat etmemiz gerekirse eğer ramazan ayında oruç tutmamız emredilirse o ayda yapılır. 12 gün oruç tutmak hangi kutsal kitapta yazar ki öyle bir oruç vardır muharrem ayında oruç tutmak evet çok sevaptır.ayrıca kıblamiz sadece kabedir ve oraya secde etmemiz emredilmiştir ki cenaze namazlarında da farkedilmişse secde edilmez çünkü allahtan başka hiçbir varlığa secde edilemez kaldı ki bu insan olsun.
19.
inanç farklılıklarını tartışıyoruz hiçbir inanışı aşağılamak gibi niyetimiz yok illaki bu inanç ta olan insanların tepkisini normal karşılamak gerekir.şayet müdafa etmek isteyeceklerdir.
20.
alevilikte insan vardır toplum kardeşliği ile doludur,sunnilikte öncelik vardır savaşlar ile son bulmuştur.
MaRaL
Admin
Admin
MaRaL

Nerden Nerden : izmir
Lakap Lakap : maral

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimeCuma Eyl. 18, 2009 12:53 pm

serkan cok sagol paylasım icin ama sanki konu baslıgını asmış gibi Smile)

burda daha cok sunnulik ile alevilik arasındaki farka deginmissin . sunnilik ile alevilik burda yakın gibi

göstersende aslında birbirinden uzak seyler . alevilik nedirr taniminda oldugu gibi ..

BİZ MUHAMMED ALİ DİYENLERDENİZ

Benim davam Kerbela'nın vakası
enim davam Eyüb'ün can yarası
Benim davam Nesimi'nin derisi
Benim davam Bedrettinin kellesi...

Benim davam devam eder Maraşda
Benim davam duman tüter Sivasda
Benim davam hınzır paşa en başda
Benim davam Ehlibeyt hep yasda...
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN
PaTRoN

sunni nedir Empty
MesajKonu: Geri: sunni nedir   sunni nedir Icon_minitimeCuma Eyl. 18, 2009 1:09 pm

hayir konuyu aşmadi cok iyi okunur sa su demek isten di ornek olarak alevi ve sunni nekadar iki bir ayri nehir olsada akip döküldiğü yer denizdir yani hak yolu bunu demek istedim yanlisim varsa duzelt lut fen

sunni nedir
1 sayfadaki 1 sayfası